آموزش سئو | SEO

سئو : راهی برای دیده شدن وب سایت شما توسط مخاطبان هدف از طریق موتورهای جستجو

درود بر شما عزیزان و کاربران خوب ورک اسمارت . قصد دارم در این بخش از آموزش کسب و کار اینترنتی ورک اسمارت به بحث مهم بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو بپردازم. این مبحث را در درس های مختلف که در پایین همین صفحه قابل مشاهده هستند ، ارائه خواهم کرد. امیدوارم که در راستای ارتقاء فضای وب کشور عزیزمان ایران مفید واقع شوند .

SEO و یا همان سئو به معنای بهینه سازی یک وب سایت برای موتورهای جستجو همانند گوگل ، بینگ و … می باشد . این کلمه که مخفف search engine optimization می باشد ، یکی از اصلی ترین پایه های یک کسب و کار اینترنتی است و بدون استفاده درست از آن به جرات می توانم بگویم که تنها در حال هدر دادن وقت خود در فضای وب می باشید !

حال چرا بهینه سازی سایت و یا همان سئو در کنار بازاریابی محتوا انقدر با اهمیت می باشد !؟

دلیل آن کاملا واضح است . هدف هر کسب و کاری چه آنلاین و چه آفلاین ( همان کسب و کار حضوری ) دیده شدن توسط مشتریانی می باشد که به آن محصول و یا خدمات علاقه مند می باشند. تا پس از دیده شدن کسب و کار توسط افراد بالقوه ، به دیگر مراحل بازاریابی از جمله جذب مشتری و غیره بپردازند.

برای دیده شدن در کسب و کار فیزیکی ، صاحبان کسب و کار به دنبال ایجاد مغازه هایی در خیابان های پر رفت و آمد می باشند تا بتوانند با طراحی ویترینی جذاب ، مخاطبان خود را ترغیب کنند که به داخل مغازه و یا فروشگاهشان بیایند . بماند که این تازه اولین قدم در جذب مشتری می باشد و این موضوع دلیل بر این نیست که هر کسی وارد مغازه آن های شود حتما خرید می کند! و این بر می گردد به عوامل دیگر بازاریابی و فروش از جمله قیمت محصول ، کیفیت محصول ، مشتری مداری ، قرار گرفتن محصول در دید مشتری و صدها عامل دیگر که در هدف ما در این مطلب نمی گنجد.

حال دقیقا همین مراحل در فضای آنلاین و کسب و کار اینترنتی هم وجود دارد و برای مثال همان قسمتی که برای جذب مخاطب بیشتر سعی می کنند مغازه را در مکان پر رفت و آمد بزنند مشابه مفهوم بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو و یا همان SEO می باشد. با این تفاوت که در سئو تنها مخاطب هدف به سایت شما مراجعه می کند . یعنی شخصی که دقیقا در آن لحظه به محصول و یا خدمات شما نیاز دارد ! و این کار را برای شما خیلی راحتر می کند و در دنیای واقعی مشابه این می باشد که مغازه خود را در خیابان پر رفت آمدی که بورس محصولات شماست قرار دهید! با این کار شما می دانید اکثر افرادی که وارد آن خیابان می شوند مخاطب بالقوه محصولات شما هستند و پتانسیل بالفعل شدن آن ها بسیار زیاد است . مثال ملموس این موضوع این است که اگر شما فروشنده لوازم الکترونیکی هستید ، مغازه ای در خیابان جمهوری تهران بزنید! و یا اگر فروشنده اتومبیل هستید ، نمایشگاه خود را در خیابان عباس آباد بزنید! این امر باعث می شود که اکثر افرادی که به آنجا می آیند مخاطب هدف شما باشند و معمولا کسی که لوازم خانگی می خواهد به خیابان عباس آباد نمی رود! این مثال مفهموم کلی سئو می باشد که در مقالات بعدی آن را باز خواهم کرد.

ولی متاسفانه مشکلی که در فضای کسب و کار اینترنتی ایران به وجود آمده این است که اکثر افراد فکر می کنند اگر یک وب سایت به هر نحوی درست کنند و آن را با چند تا عکس و متن که از سایت های مختلف کپی کرده اند ، پر کنند به این معناست که یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کرده اند ! و در روز های اول ذوق و شوق فراوان دارند که سایتشان را به دوستان و اطرافیانشان معرفی کنند . ولی از این موضوع غافل هستند که آن ها تنها یک کاتولوگ آنلاین درست کرده اند و پس از مدتی که متوجه می شوند هیچ مشتری و بازدیدکننده ای به وب سایتشان مراجعه نمی کند نا امید می شوند و حتی دامنه و هاستشان را هم دیگر تمدید نمی کنند !

طبق آمار بیش از 90 درصد استارت آپ ها و کسب و کارهای اینترنتی شکست می خورند و به نظر بنده دلیل عمده این شکست ورود راحت به فضای آنلاین می باشد! به این معنا که هر شخصی با هر بودجه ای حتی با چند صد هزار تومان هم می تواند یک سایت داشته باشد ولی نداشتن دانش کافی از علوم فضای کسب و کار آنلاین باعث می شود که آن ها از این فضا دلسرد شوند و مدام این جمله و امثال آن را تکرار کنند که کسب و کار اینترنتی در ایران جواب نمی دهد!

درست است که شما می خواهید در فضای اینترنت کسب و کاری داشته باشید و یا کسب و کار فیزیکی خود را در فضای اینترنت گسترش دهید ( که البته نیازمند فراگیری و تست دانش فراوان و یا استفاده از افراد متخصص در این زمینه می باشد ) ولی این نکته را فراموش نکنید که تجارت آنلاین و فروشگاه اینترنتی تنها یک دریچه و سبک جدید کسب و کار می باشد و به هیچ وجه جدا از علوم کسب و کار معمولی نمی باشد! به این معنا که قوانین بازاریابی و فروش هم در کسب و کار فیزیکی و هم کسب و کار اینترنتی مشترک می باشند و فقط نحوه اجرای آن متفاوت است که طبیعتا در فضای آنلاین به دلیل ذاتش اجرای این علوم پیچیدگی خاص خودش را دارد.

حال با این تفاسیر اگر قصد دارید به صورت جدی در فضای اینترنت کسب و کار خود را راه اندازی و اداره کنید ، توصیه اکید بنده این است که قبل از کمک گرفتن از افراد متخصص و مشاوران کسب و کار اینترنتی ، به فراگیری علوم مورد نیاز آن بپردازید تا حداقل با الفبای آن آشنا شوید و پس از آن می توانید با مشاوره گرفتن از افراد متخصص در این حوضه ، کسب و کار اینترنتی خود را به درستی هدایت نمایید .

بهینه سازی سایت (سئو ) ورک اسمارت

پس بهتر است که ابتدا خودتان و افراد تیمتان با اصول اولیه کسب و کار اینترنتی آشنا شوید ، سپس از مشاوره یک فرد و یا شرکت متخصص در این زمینه استفاده نمایید.

حال دلایل بنده برای این اقدام چیست؟
1- اگر فقط به مطالعه مباحث مختلف کسب و کار اینترنتی بسنده کنید و خودتان بخواهید این موارد مطالعه شده را اجرا نمایید ، به یک تجربه چندین ساله نیاز دارید . چون تمامی این مباحث شامل ریزه کاری هایی می باشند که نیاز به تجربه کامل دارند . و این حالت برای افرادی مناسب است که می خواهند با یک دید چندین ساله در این حوضه تجربه کسب کنند و پس از آن کسب و کار خود را در فضای اینترنت ایجاد نمایند.

2- اگر بخواهید برای سرعت بخشیدن به روند گسترش کسب و کار اینترنتی بدون هیچ ذهنیت قبلی وب سایت خود را به دست یک شخص و یا شرکت بدهید ، با تجربه ای که در این 9 سال داشتم معمولا به مشکل خواهید خورد . و دلایل آن متفاوت است . یکی از دلایل مهم آن وجود افراد و شرکت هایی هستند که با دور زدن قوانین کسب و کار اینترنتی و سئو با دریافت هزینه بسیار کمتر از حد معمول و رساندن شما به هدفتان در کوتاه ترین زمان ممکن ، باعث می شوند که کسب و کار اینترنتی شما به کل بعد از چند ماه نابود شود! ( برای مثال با استفاده از اصول کلاه سیاه در بحث بهینه سازی سایت که مفصل به توضیح آن خواهم پرداخت)

حال برای مثال اگر شما با اصول بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو آشنا باشید امکان دارد خودتان نتوانید به درستی تمام آن را پیاده سازی نمایید و به یک فرد و یا شرکت متخصص مراجعه کنید ولی با این تفاوت که به دلیل آشنایی اولیه با این اصول به هیچ وجه هیچ کدام از موارد بالا پیش نخواهند آمد و توانایی نظارت بر مراحلی که در سایتتان پیاده سازی می شوند را پیدا خواهید کرد!

امیدوارم درس های زیر در زمینه سئو و دیگر مطالب ورک اسمارت بتوانند قدمی کوچک در راستای موفقیت کسب و کار اینترنتی شما ایفا کنند تا به امید خدا هر کدام از شما در زمینه کسب و کار اینترنتی خود به موفقیت های بین المللی برسید و داستان موفقیت شما را در ورک اسمارت منتشر نماییم . اگر به مشاوره کسب و کار اینترنتی نیاز دارید خیلی خوشحال می شوم بتوانم به سوالات شما عزیزان پاسخ دهم. با تشکر

درس اول بهینه سازی سایت : SEO و یا همان سئو چیست؟

درس دوم بهینه سازی سایت : سئو را از کجا شروع کنیم؟

درس سوم بهینه سازی سایت : سئو و ابزارهای مورد نیاز آن !

درس چهارم بهینه سازی سایت : سئو و عوامل مربوط به دامنه 

درس پنجم بهینه سازی سایت : روش انتخاب کلمات کلیدی در سئو سایت

نحوه عملکرد موتورهای جستجو چگونه است؟

 

این مطلب آموزشی سئو را در ویرگول مطالعه کنید .