[vc_row][vc_column][vc_column_text]ديجيتال ماركتينگ شامل تمام تلاش هاي بازاريابي است كه از طريق اينترنت و دستگاه هاي الكترونيكي انجام مي شود. شركت ها با استفاده از كانال هاي بازاريابي ديجيتال مانند وب سايت ، موتورهاي جستجو ، شبكه هاي اجتماعي ، ايميل و … براي ارتباط با مشتريان فعلي و مشتريان جديد در تلاش هستند.

همانطور كه خودتان شاهد هستيد امروزه اكثر مردم وقت بسيار زيادي را در اينترنت مي گذرانند. و اينترنت باعث تغيير نحوه خريد و جستجو ما درباره نيازهايمان شده است. همين موضوع باعث به وجود آمدن راه هاي جديد بازاريابي نسبت به بازاريابي سنتي شده است.

تعريف قديمي بازاريابي را مي توان اينگونه بيان كرد : روش هاي برقراري ارتباط با مخاطبان هدف در مكان و زمان مناسب ! اما امروزه اين شما هستيد كه بايد در مكاني باشيد كه مخاطبان هدفتان حضور دارند. و اين مكان ارزشمند همان اينترنت است! و ديجيتال ماركتينك در واقع راه ها و روش هاي مختلف بازاريابي در اينترنت مي باشد.

در ورك اسمارت ما صحبت هاي زيادي درباره بازاريابي درونگرا ( inbound marketing ) كرده ايم و از مزيت هاي فوق العاده آن به عنوان يك راه موثر براي جذب ، گير انداختن و راضي كردن مشتريان آنلاين گفته ايم ولي هنوز هم افراد بسياري هستند كه معناي ديجيتال ماركتينگ هنوز برايشان شفاف و مشخص نيست. و بسياري از آن ها بازاريابي درون گرا و بازاريابي ديجيتالي را با هم اشتباه مي گيرند. اما بايد به اين نكته توجه كرد كه تفاوت هايي بين اين در سبك از بازاريابي وجود دارد كه در ادامه اين مطلب خدمت شما عرض مي كنم.

 

تعريف درست ديجيتال ماركتينگ چيست؟

بازاريابي ديجيتال هدفش ارتباط موثر با مشترياني است كه وقت خود را به صورت آنلاين مي گذرانند و ما مي خواهيم با استفاده از تاكتيك ها و كانال هاي مختلف بازاريابي ديجيتال در فضاي وب و البته ابزار هاي مرتب همانند اپليكشن ها ، به مشتريان هدف خودمان دست پيدا كنيم. زير چتر بزرگ ديجيتال ماركتينگ ابزارهاي زيادي وجود دارد كه بايد با توجه به نوع كسب و كار اينترنتي و يا حتي كسب و كار آفلايني كه مي خواهد وارد فضاي وب شود ، از ابزارهاي مناسب استفاده نماييم.

اولين و بزرگترين دارايي در زير چتر ديجيتال ماركتينگ ، وب سايت مي باشد ! اگر وبسايت نباشد خيلي از استراتژي هاي ديگر را نمي توانيم به درستي پياده سازي كنيم. پس لطفا اگر مي خواهيد به درستي كسب و كار خودتان را وارد فضاي اينترنت كنيد ، حتما به طراحي سايت به صورت حرفه اي توجه ويژه اي داشته باشيد. بعد از وبسايت طيف وسيعي از ابزار ها همچون ايميل ماركتينگ ، تبليغات كليكي ، تبليغات بنري ، بهينه سازي براي موتورهاي جستجو و … وجود دارند كه هركدام را به صورت مفصل برايتان باز مي كنيم.

ابزارها و تاكتيك هاي ديجيتال ماركتينگ :

بهترين بازاريابان ديجيتال آن هايي هستند كه داراي يك تصوير واضح از چگونگي انجام كمپين مورد نظرشان هستند . و با توجه به اهداف مورد نظرشان مي توانند از ابزارهاي رايگان و يا پولي براي اجراي درست استراتژي هاي ماركتينگ و دستيابي به اهداف مورد نظر كمپين، استفاده نمايند.

در تيم ديجيتال ماركتينگ افراد مختلفي با تخصص هاي گوناگون وجود دارند كه همانند يك سيستم يكپارچه و به هم پيوسته عمل مي كنند. براي مثال يكي از اين افراد يا بهتر است بگويم يكي از اين پوزيشن ها بازارياب محتوا است كه مي تواند با توليد محتواي هدفمند كمپين مورد نظر را يك قدم به موفقيت نزديك تر كند. براي مثال اين توليد محتوا مي تواند به شكل پست وبلاگ و يا توليد يك كتاب الكترونيك باشد. و از طرف ديگر پوزيشن بازارياب شبكه هاي اجتماعي با اشتراك مطالب توليد شده در پلتفرم هايي همچون اينستاگرام ، لينكدين و فيسبوك ، اقدام به تعامل سازنده و نزديك با مخاطبان كسب و كار كند. و يا يك متخصص ايميل ماركتينگ با ارائه رايگان يك محتواي جذاب و ارزشمند همانند يك كتاب الكترونيكي اقدام به دريافت ايميل مخاطبان هدف مي كند و پس از آن با طراحي كمپين هدفمند ايميل ماركتينگ به صورت منظم و با برنامه از پيش تعيين شده با مخاطبان ارتباط برقرار كند و اين مشتريان بالقوه را بعد از مدتي به مشتريان بالفعل تبديل مي نمايد. البته نمونه هاي ذكر شده تنها نمونه هايي از دنياي شگفت انگيز بازاريابي ديجيتال هستند و در ادامه اين مطلب با كانال هاي مختلف ديجيتال ماركتينگ آشنا خواهيد شد.

SEO | بهينه سازي براي موتورهاي جستجو :

بهينه سازي براي موتورهاي جستجو و يا همان سئو روش جذب مشتريان هدفمند از طريق موتورهاي جستجو همانند گوگل مي باشد. يعني همان كاري كه هر وقت مي خواهيد چيزي بخريد و يا دنبال جواب سوالي هستيد ، فورا به گوگل مي رويد و كلمه و يا عبارت كليدي مورد نظرتان را در آنجا جستجو مي كنيد و سايت هاي مختلف براي شما به ترتيب ليست مي شوند. اينكه كدام سايت اول باشد و يا كدام سايت در صفحات ديگر باشد به دليل همان فعاليت هايي مي باشد كه كسب و كارها بر روي SEO سايت شان انجام داده اند.

با فعاليت درست و اصولي بر روي سئو سايت خود مي توانيد ترافيك ارگانيك و البته رايگان را به سمت كسب و كار خود سرازير كنيد و مهمتر از همه اين است كه اين مشتريان دقيقا همان مشتريان هدف شما هستند . مشترياني كه خودشان به سمت شما آمده اند ! و شما با رعايت اصولي كه در دوره آموزش سئو به شما گفته شده است مي توانيد با آن ها تعامل سازنده برقرار كنيد و اگر محصولي براي فروش داريد آن را با كمال ميل از شما بخرند ! نه اينكه شما بخواهيد با تلاش فراوان به آنها محصولي را بفروشيد!

Content marketing | بازاريابي محتوا :

بازاريابي محتوا يكي از برترين تكنيك هاي ماركتينگ در فضاي وب مي باشد. در اين روش با استفاده از توليد محتواي ارزشمند و رايگان با كاربران هدف تعامل سازنده برقرار مي كنيم و آن ها را مجذوب كسب و كار خود مي كنيم. ما به آن ها محتوايي را ارائه مي كنيم كه واقعا مي خواهند و به دنبال آن مي گشتند! وقتي از اين طريق ارزش را به مخاطبان كسب و كار اينترنتي خود انتقال دهيم ، در آن ها حس وفاداري ايجاد مي كنيم و به راحتي هرچه تمام تبديل به مشتريان وفادار ما مي شوند! مشترياني كه علاوه بر اينكه با خريد از ما ، تبديل به نمايندگان فروش ما مي شوند و با به اشتراك گذاشتن محتواي مفيد ما، به رشد كسب و كار ما كمك مي كنند. و اگر اين كار به درستي انجام شود به جايي مي رسد كه بعضي از مشتريان ما با تعصب از محصول ما در برابر ديگران دفاع مي كنند و خودشان را عضوي از بيزينس ما مي دانند!

بازاریابی شبکه های اجتماعی :

فکر کنم بازاریابی شبکه های اجتماعی را بهتر از هر کدام از انواع بازاریابی دیجیتال بشناسید. همانطور که می دانید شرکت ها و وبسایت های مختلف با استفاده از شبکه های اجتماعی سعی در تعامل نزدیک و سازنده با مخاطبانشان دارند. در اصل آن ها با حضور در پلتفرم های مختلف همچون اینستاگرام ، فیسبوک ، لینکدین ، توئیتر و … سعی در معرفی برند و محصولاتشان دارند. دلیل آن هم کاملا واضح است ! هرجا که جمعیت زیادی در کنار هم جمع شده باشند ، فضایی برای بازاریابی ایجاد می شود. این موضوع را در مترو هم می توانید مشاهده کنید. ولی فرق مکان شلوغی مانند مترو با شبکه های اجتماعی در این است که شما می توانید در شبکه های اجتماعی به صورت هدفمند مخاطبان خود را جذب کنید. و این موضوع با استفاده از تکنیک ها و ابزارهای مختلف قابل اجرا هست. این را فراموش نکنید که در سوشال مدیا مردم به دنبال سرگرمی و تفریح هستند و شما نمی توانید با همان ادبیات خشک و رسمی که در سایت خود استفاده می کنید ، با آن ها ارتباط برقرار کنید! و موضوع دیگر این است که شما نمی توانید یک مطلب را درست کنید و آن را در تمام پیج های کسب و کارتان به اشتراک بگذارید. منظورم از این حرف این است که هر پلتفرم شبکه اجتماعی محتوای منحصر به فرد خودش را نیاز دارد. مخاطبان در اینستاگرام به دنبال تصوری و فیلم های کوتاه تفریحی هستند در حالی که در لینکدین به دنبال مطالب علمی تر هستند و باید این موضوع را به درستی درک کنید.

در کل اگر بخواهیم یک تعریف ساده و درست از بازاریابی شبکه های اجتماعی بگوییم می توانیم اینگونه شرح دهیم که : به مجموعه اقداماتی که نام تجاری و محتوای شما را در کانال های رسانه های اجتماعی افزایش می دهد تا آگاهی از نام تجاری شما را افزایش دهد، و منجر به افزایش ترافیک و در نهایت رشد کسب و کار شما شود، سوشال مدیا مارکتینگ گویند. کانال هایی که می توانید در بازاریابی رسانه های اجتماعی استفاده کنید عبارتند از: اینستاگرام ، فیسبوک ، گوگل پلاس ، لینکدین ، توئیتر و … می باشند.

تبلیغات کلیکی ( Pay-Per-Click ) :

تبلیغات کلیکی که معروف ترین آن گوگل ادز می باشد به این صورت است که شما تنها در صورت کلیک کردن مشتری بر روی تبلیغتان مبلغ آن را پرداخت می کنید. در این روش شما ابتدا باید لندینگ پیج یا همان صفحه فرود مناسب با آن تبلیغ را به صورت حرفه ای طراحی کنید تا بتوانید افرادی که بر روی تبلیغ شما کلیک می کنند را به مشتری تبدیل کنید. شبکه های اجتماعی فیسبوک ، توئیتر و لینکدین هم از این سیستم استفاده می کنند. در تبلیغات کلیکی مهم ترین مطل این است که بتوانید ROI را به درستی محاسبه کنید. به این معنا که متوجه شوید در ازای هزینه ای که برای کلیک ها کردید چقدر بازگشت سرمایه داشته اید؟! در مطالب بعدی مفصل درباره تبلیغات کلیکی در گوگل آموزش خواهیم داد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]