[vc_row][vc_column][vc_column_text]دوره مقدماتی آموزش سئو در ورک اسمارت به شکلی طراحی شده است که همه مطالب بهینه سازی برای موتورهای جستجو را در یک مجموعه در بر گیرد و مناسب افرادی است که می خواهند به تازگی و به طور کلی و جامع با SEO آشنا شوند . پس از گذراندن این دوره رایگان می توانید ترافیک وبسایتتان را به صورت هدفمند افزایش دهید و از کسب درآمد از اینترنت لذت ببرید.

پس از گذراندن این دوره مقدماتی حتما سعی کنید دوره پیشرفته سئو ورک اسمارت را بگذرانید. همه این دوره های زیر مجموعه دوره تخصصی دیجیتال مارکتینگ می باشد و به شما کمک می کنند تا به یک متخصص در زمینه بازاریابی دیجیتال تبدیل شوید. البته همانطور که خودتان هم می دانید برای تبدیل شدن به یک متخصص علاوه بر اینکه باید این دوره ها را به صورت کامل بگذرانید ، تلاش و اجرای آن ها بر روی پروژه های مختلف به شما در کسب تجربه کمک خواهند کرد.

سئو و یا همان بهینه سازی برای موتورهای جستجو چیست؟

سئو ( SEO ) که مخفف عبارت search engine optimization می باشد به مجموعه فعالیت هایی می گویند که شما باید بر روی وب سایت خود انجام دهید تا در موتورهای جستجو همانند گوگل بهتر دیده شوید. این فعالیت ها شامل 2 پخش عمده اقدامات داخلی و اقدامات خارجی می باشد. که همه آن ها باعث می شوند وقتی یک کاربر در گوگل و یا سایر موتورهای جستجو عبارتی را جستجو می کند ، سایت شما یکی از آن نتایج باشد. و حال رقابت اصلی بر سر این است که پس از جستجوی کاربر کدام سایت نتیجه بهتری را کسب می کند . طبیعتا اولین گزینه برترین گزینه می باشد و تمامی وب مستران بر سر دستیابی این جایگاه بیشترین تلاش را می کنند. چون این موضوع را خوب می دانند که اولین گزینه بیشترین درآمد را برای یک کسب و کار اینترنتی به همراه خواهد داشت ! آن هم با اختلاف زیاد نسبت به نتیجه بعدی حتی نتیجه دوم و سوم ! البته دستیابی به نتایج اول تا سوم به این راحتی هم که می گوییم نیست و بستگی به فاکتورهای زیادی از جمله حجم رقابت در صنعت مورد نظر دارد ولی به هر حال وبسایت ها بر سر جایگاه های برتر با هم به رقابت می پردازند.

برای اینکه متوجه شوید که چه اقداماتی باعث بهتر شدن رتبه سایت شما در موتورهای جستجو می شود ، بهتر است کمی مهندسی معکوس انجام دهیم و ببینیم که هدف از ساختن موتورهای جستجویی همانند گوگل چه چیزی بوده است !؟ در اینجا برای مثال از محبوب ترین آن ها یعنی گوگل استفاده می کنیم. هدف از پیدایش گوگل «سازماندهی کردن اطلاعات دنیا و دسترس‌پذیر کردن آن‌ها برای عموم» می باشد. حال تصور کنید موسس گوگل شما بودید. مطمئن هستم که دوست داشتید که مشتریانتان یعنی همان افرادی که در سایت شما به جستجو می پردازند، بیشترین رضایت را از مجموعه شما داشته باشند تا بتوانید آن ها را به کاربران دائمی تبدیل کنید و از طریق راه های مختلف از آن ها کسب درآمد کنید. حال با این تفاسیر خودتان را جای مشتریان گوگل بگذارید. چه زمانی شما تبدیل به مشتری دائمی همچین سایتی می شوید؟! طبیعاتا زمانی که بهترین نتایج را به شما نشان دهد و هر زمان که سوالی برای شما پیش آمد به بهترین نحو ممکن آن را حل کند . آن هم با نشان دادن مرتبت ترین و با کیفیت ترین سایت ممکن در بین سایت هایی که وجود دارند.

بگذارید برای درک بهتر یک مثال واقعی بزنم. فرض کنید یک ایرانی که در خارج از کشور زندگی می کند برای تولد یکی از عزیزانش قصد ارسال گل به ایران را دارد. اولین گزینه ای که به ذهنش می رسد این است که در گوگل عبارت ” ارسال گل به ایران ” را جستجو کند. و پس از جستجو توقع دارد مرتبط ترین نتایج از برترین گلفروشی های اینترنتی داخل ایران که این خدمات را ارائه می دهند را مشاهده کند. پس این موضوع خیلی بدیهی است که این شخص به دنبال راه های پرورش گل نمی باشد! در اینجاست که گوگل با توجه به ارزیابی های قبلی خود از سایت های محتلف در این زمینه ، سعی در نمایش برترین نتایج موجود بر حسب معیارهای خودش می باشد .

این معیارها شامل عواملی از جمله منحصر به فرد بودن محتوای سایت شما ، ساختار کدنویسی سایت و لینک هایی که از سایت های دیگر به شما داده اند می باشد. البته موضوع خیلی پیچیده تر از این حرف هاست و تقریبا بیش از 200 فاکتور مختلف در این رتبه بندی تاثیر دارند و 3 قسمتی که نام بردم جزو معیارهای اصلی می باشند که هر کدام زیرمجموعه های زیادی دارند. امروزه الگوریتم های گوگل بسیار پیشرفته شده اند و بزرگترین اشتباه ممکن این است که فکر کنید از این الگوریتم ها باهوش تر هستید! دلیل آن هم این است که برترین برنامه نویسان دنیا بر روی این الگوریتم ها رتبه بندی کار می کنند تا بتوانند بهترین نتیجه را به کاربر نمایش دهند. و اگر سایتی بخواهد آن ها را دور بزند به راحتی آن را جریمه می کنند و به صفحات دور دست انتقالش می دهند! جایی که هیچ انسانی برای جستجو یک مطلب به آنجا نمیرود. پس با این تفاسیر بهتر است از همین ابتدا اصل صداقت را با گوگل و سایر موتورهای جستجو پیش بگیرید که همانند دنیای واقعی صداقت بهترین راه ممکن است . اگر به صورت اصولی بهینه سازی را انجام دهید دیگر ترسی از آپدیت های گوگل ندارید. بلکه شاید از آپدیت الگوریتم هایش خوشحال هم بشوید! چون پس از آپدیت ، سایت هایی که با کلک یا به اصطلاح با ترفندهای کلاه سیاه بالا آمده اند ، جایگاهشان را به شما تقدیم می کنند و رتبه سایت شما ارتقا پیدا می کند.

با توجه به راحت شدن راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی و زیاد شدن وب سایت های مختلف در هر زمینه ای ، معیار های موتورهای جستجو هم برای انتخاب و لیست کردن بهترین گزینه ها پیچیده تر شده است. یکی از مهمترین این معیارهای همانطور که عرض کردم گرفتن لینک از سایت های دیگر می باشد که به اصطلاح به آن بک لینک می گویند. ولی شاید برایتان این سوال پیش آید که هر لینکی از هر سایتی مفید است!؟ و جواب کوتاه آن با قاطعیت خیر می باشد.

بگذارید کمی این مطلب را برایتان باز کنم. سیستم ارزیابی لینک ها توسط گوگل دقیقا مشابه سیستم بازار بزرگ تهران می باشد. وقتی شما می خواهید چیزی بخرید به بازار می روید و به با توجه به تقسیم بندی بازار به صنف های مختلف به قسمت صنف مورد نظرتان می روید و در آنجا از چند نفر سوال می کنید که فلان محصول را کدام مغازه با کیفیت و قیمت مناسب دارد؟! و به احتمال زیاد وقتی از چند نفر بپرسید احتمالا اکثر آن ها یک نفر را به شما معرفی می کنند و برای مثال می گویند حاج آقا فلانی این محصول را دارند و خیلی هم منصف هستند. ولی شما شاید باز هم به پرس و جو ادامه دهید و از چند مغازه دار بزرگ و معتبر هم این سوال را می پرسید. وقتی ببینید که همه آن افراد در بازار از جمله مردم عادی و حتی مغازه دار های معتبر و بزرگ همگی یک نفر را به طور واحد به شما معرفی می کنند ، شکی ندارم که اولن گزینه خرید شما از حاج آقا فلانی می شود و دیگر به آن اطمینان خواهید داشت و دلیل آن هم این است که چندین نفر از افرار هم صنف از ایشان تعریف کرده اند و به اشکال مختلف و با ادبیات خودشان حاج آقا فلانی را به شما معرفی کرده اند. در حقیقت هر تعرف هر کدام از این افراد مانند یک رای مثبت به حاج آقا فلانی بوده که باعث شده که مغازه ایشان برای خرید محصول مورد نظرتان به اولین گزینه ممکن تبدیل شود.

دقیقا همین داستانی که برایتان تعریف کردم در مورد وب سایت ها هم وجود دارد! هدف موتورهای جستجو این است که معتبر ترین و مرتبت ترین نتایج ممکن را به ترتیب برای ما لیست کنند. یعنی اگر ساده بخواهیم بگوییم هدفشان این است که در مثال بازار ، حاج آقا فلانی را به صدر نتایج جستجو در آن صنف مورد نظر بیاورد. و برای این کار محتوای تمامی سایت های موجود را چک می کند تا ببیند چه سایت هایی به سایت ما لینک داده اند و ما را معرفی کرده اند! به عبارت دیگر متورهای جستجو هر لینک را مشابه یک رای به سایت ما می دانند. و یکی از مهمترین فاکتورها برایشان مرتبت بودن سایت هایی است که به سایت ما لینک می دهند. همانطور که در بازار اگر کسی بخواهد طلا بخرد برای تحقیق به صنف لوازم بهداشتی نمی رود ، در وب سایت هم اگر از یک سایت لوازم بهداشتی به سایت فروش طلا و زیورآلات لینک دهد برای گوگل عجیب به نظر می آید. و علاوه بر اینکه به آن لینک خیلی بها نمی دهد، در صورت زیاد شدن این لینک های نامربوط ما را جریمه هم می کند. چون حس می کن این لینک ها را ما خریداری کرده ایم . ولی اگر ببیند چند سایت مرتبط به شما لینک داده اند ، مخصوصا اگر سایت هایی معتبر در صنعت فعالیت شما باشند، گوگل اینگونه قلمداد می کند که این سایت ارزشش را داشته که این سایت ها اطمینان کرده اند و به آن لینک داده اند و این موضوع را در دیتابیس خودش ذخیره می کند تا هر زمان که کاربری جستجو کرد این فاکتور را به عنوان یک عامل مثبت در رتبه بندی سایت شما نسبت به رقبایتان در نظر بگیرد.

نحوه نمایش نتایج در موتورهای جستجو

شما ابتدا باید درک درستی از نحوه لیست کردن سایت ها در موتورهای جستجو داشته باشید. به طور کلی 2 نوع اصلی نمایش در موتورهای جستجو داریم. یکی از آن ها پولی است و دیگری ارگانیک و یا همان طبیعی می باشد. در نتایج پولی که برای شرکت گوگل به اسم ” گوگل اد ” معروف است ، شما می توانید با پرداخت پول بلافاصه به صدر نتایج بیایید ( در این زمینه مفصل صحبت خواهم کرد ) و بابت هر کلیکی که جستجوگرها بر روی سایت شما انجام دادند به گوگل و یا سایر سرچ انجین ها پول می پردازید. البته این را فراموش نکنید که در کنار سایت شما کلمه ” AD ” به معنای تبلیغات را می نویسد.

روش دیگر که بهترین حالت ممکن می باشد همان حالت ارگانیگ است . کار اصلی سئو این است که کمک کند تا شما در نتایج ارگانیک بهترین جایگاه را بگیرید. و به دلیل ارزشمند بودنش اکثر کسب و کارهای اینترنتی به صورت خیلی حرفه ای روی این موضوع تمرکز می کنند. چون این را می دانند که با قرار گرفتن در صدر نتایج طبیعی جستجو ، سیل مشتری را به سمت خودشان سرازیر می کنند.

البته این را فراموش نکنید که امروزه موتورهای جستجو پیشرفت های شگفت انگیزی داشته اند و دیگر اینطور نیست که تنها نتایج را به صورت متنی نمایش دهند. لطفا خودتان چند موضوع مختلف را در گوگل جستجو کنید. سپس متوجه می شوید که نتایج کاملا تعاملی به سمت شما می آیند. و کاری که شما باید انجام دهید این است که ابتدا درک درستی از انواع نمایش در موتورهای جستجو داشته باشید و سپس به فکر این باشید که چگونه می توان در هر کدام از انواع نمایش موجود در بالاتری سطح ممکن باشید. و با توجه به آن محتوای مناسب هر کدام را تولید کنید. برای مثال شما می توانید با استراتژی درست برای هر مطلبی که در سایت خود انتشار می دهید یک عکس مرتبط و با کیفیت به اشتراک بگذارید تا در قسمت نتایج ” google image ” حرفی برای گفتن داشته باشید.

قبلا هدف متخصص های SEO تنها قرار گرفتن در صدر نتایج متنی بود ولی امروزه یک سئوکار حرفه ای این را خوب می داند که باید در ترکیب همه نتایج حضور داشته باشد. از جمله نتایج متنی ، عکس ، ویدئو ، نقشه گوگل ، نمایش در جستجوی محلی ، شبکه های اجتماعی و …

هر کدام از حالت های ذکر شده برای شما یک فرصت است تا بتوانید در جلوی چشم مشتریانتان قرار بگیرید و این فرصت تنها با استفاده از اصول علمی سئو امکان پذیر است.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]